In Celebration of

Muharrem Xhaferri

March 19, 1936 -  April 1, 2022

It is with broken hearts we announce the passing of our beloved father the midnight of March 31st 2022 at St. Michael’s Hospital, Toronto.

He passed very peacefully surrounded by his family and close friends.
One day before he was feeling great and very energetic, had a chance to give us some beautiful life lasting memories with his grandsons and granddaughter and the rest of family by his side.

Also had video calls with his brother in Albania his daughter and other son, nephews and nieces in Albania, England and Germany etc. giving them his blessings.
During this time he knew that was the wish of God for him to give us his last blessings and his last wish, where he specifically ask to be buried in his birthplace In Albania.

The community response has been immense, praising and celebrating his life and legacy especially his contribution to the Albanian Canadian community.

Muharrem was the loving husband of Sefire. Adored father of Albert (Adriana), Luan (Albana), Fatos (Dorina), Silvana (Zenel Hoxha) and cherished “Gjyshi” to Caroline, Kevin, Daniel, Alexander, Nancy, Madeline, Hiliary, David, Remion and Mattia.

He will be missed by many.

Friends may call Turner & Porter Peel Chapel (2180 Hurontario Street, N. of QEW) Saturday, April 9th from 4-8 pm and Sunday April 10th from 1-5 pm.

Guestbook 

(4 of 4)


Arsim Avdyli 

Entered April 6, 2022

Ngushllime te sinqerta familjes Xhaferri!

Faruk dhe Minire Omeri 

Entered April 7, 2022

Ngushëllimet te përzemërta familjes te te nderuarit Zotin Muharem Xhaveri Zoti ja falte xhenetin dhe familjes gajret ne keto dite te renda. U prehtë ne paqe, ju pate lëne uratën te dashurve te zemrës 😥😥

Valente 

Entered April 10, 2022

Ngushellime Families Xhaferri qoft mir me Zotin

Ilir Lena 

Entered April 11, 2022

Me dhimbje mësova për ndarjen nga jeta të z. Muharrem. Jam i prekur sepse e kam njohur prej gati 20 vjetësh, kam krijuar një respekt të veçantë si patriot që ishte, burrë i shtruar dhe familjar i përkushtuar. Herën e fundit pata rastin ta takoj në shtëpinë e tij në Picar vjeshtën e kaluar, ku më priti sipas të gjitha traditave të mira të familjes Xhaferi dhe të krahinës. Ka lënë emër të mirë dhe do të kujtohet gjithmonë.

Life Stories 

(2 of 2)


Nga dr.Ruki Kondaj 

Entered April 7, 2022

Përherë në kujtimet tona I nderuar mik i mirë i shumë viteve Muharrem Xhaferi. Të njoha në vitin 2008 në shoqatë atherë ku ti dhe Profesor Kristiani ishin dy njerëz që bënit aq shumë për komunitetin për të mbajtë gjallë gjuhën shqipe e vlerat kombëtare dhe për të siguruar vazhdimesinë e Shoqatës të krijuar në Vitin 1990. Ti kishe drejtuar për dy mandate shoqatën tonë me përkushtim të madh, dhe ke qënë mbeshtetje jo vetem për mua, por për shumë të tjere si unë. Vendi yt ishte vendi i nderit , Antare Nderi i përhershem dhe në Keshill Nderi për dy mandate siç e ke merituar ! Në këto muajit e fundit që ke qenë I semure ne kemi komunikuar shumë shpesh me Ty dhe Teta Sefirenë deri pardje dhe akoma nuk mund ta besoje se do ikje nga kjo jete se kishe akoma shume gjera për të bere. Tek ty shikoja vetem optimizem , e doje shume Shqiperine dhe Picarin tend qe pata fat të te vizitoj ne shtepine tende te ndertuar si nje shtepi muze ku femijet e tu , niper e mbesa do te shkojne e do te kujtojne perhere me mall e dashuri.U Prehsh në paqe mik i mire , njeriu fisnik Muharrem Xhaferi!

Nga familja 

Entered April 7, 2022

Gjith dashamirsve te komunitetit tone e me tej, s'gjej fjal tju falenderoj per suportin tuaj, fjalet e zgjedhura, pershkrimin, vlersimin dhe respektin pakufi ngaj babait tone.
Per ne kan qen dite te veshtira por me mbeshtetjen tuaj kemi gjetur kurajon dhe rrugen per tja bere nderin deri ne fund babait tone.
Veçoj bashpuntoret, pasuesit dhe personalitetet qe mbajten stafeten dhe konsoliduan tashme Komunitetin Shqiptaro-Kanadez. Falenderoj nga zemra, Dr. Ruki Kondaj per ndihmen tuaj veçanersht ne kto momente familja Xhaferri ne Kanada neper bote dhe Shqipri ju jemi borxhli.

Visitat e lamtumires ne Kanada do te jen ne:
Turner&Porter funeral home
2180 Hurontario St, Mississauga, ON L5B 1M8
Te shtunen April 9 nga Ora 4-8pm
Te Djelen April 10 nga Ora 1-5pm
Turnerporter.ca
Varrimi sipas amanetit ne vendlindje Shqipri.

Me shum respekt,
Albert Xhaferri
Ruki Kondaj

Photos 

(5 of 23)